Leading Manufacturer of banarasi jacquard saree lace, banarasi border cut work saree border, fancy banarasi lace, jacquard woven border banarasi saree bord, jacquard banarasi border and banarasi indian sari border lace from Surat.
Get Latest Price
| Type of Laces | Brocade Lace |
| Work Type | Jacquard Woven |
| Roll Length | 9 Meter |
| Wash Care | Dry Clean |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 2.5 Inch |
| Brand | Lami |
| Material | Zari With Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Work Type | Cut Work |
| Place Of Origin | Surat |
| Usage/Application | Garments |
| Material | Polyester |
| Size | 2.5 Inch (W) |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Size | 9 Meter |
| Model Name/Number | S4029 |
| Wash Care | Dry clean |
| Brand | Lami |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Type | Metalic Zari With Colors |
| Design Type | Weaving |
Minimum order quantity: 300 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Handicrafts Items |
| Color | Many Colors |
| Size | 9 meter |
| Material | Polyster |
| Width | 1.5" inch |
| Usage | Multi Purpose Use |
| Length | 9 meter |
| Work | Weaving |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Brand | Lami |
| Material | Zari With Polyester Thread |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3.5 Inch |
| Length | 9 m |
Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Brand | Lami |
| Material | Zari With Polyester Thread |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1.25" |
| Length | 9 |
Get Latest Price
| Usage/Application | Sarees Dress Decorative Arts, Bags, Purse, Home Furnishings |
| Roll Size | 9 Meters |
| Brand | Lami |
| Width | 4" |
| Material | Zari With Polyester Thread |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Usage/Application | Saree |
| Roll Size | 9 MTS |
| Brand | Lami |
| Width | 8 inch |
| Work | Zari |
| Product Code | S3528 |
| Roll Length | 9 m |
| Fabric | Silk |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 20 Roll
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Brand | Lami |
| Width | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Embroidered |
| Roll Length | 10 m |
| Packaging Type | Roll |
| Product Code | S3509 |
| Border Type | Banarasi |
Minimum order quantity: 40 Roll
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Usage/Application | Saree |
| Roll Size | 9 m |
| Brand | Lami |
| Width | 3 inch |
| Pattern | Printed |
| Fabric | Silk |
| Border Type | Banarasi |
| Product Code | S3520 |
Minimum order quantity: 40 Roll
Get Latest Price
| Brand | Lami |
| Width | 8 inch |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3524 |
| Border Type | Banarasi |
| Fabric | Silk |
| Roll Length | 9 m |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 20 Roll
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Usage/Application | Saree |
| Brand | Lami |
| Width | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Border Type | Banarasi |
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9 m |
| Product Code | S3579 |
| Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 30 Roll
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Roll Size | 9 m |
| Brand | Lami |
| Width | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3551 |
| Border Type | Banarasi |
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Saree |
| Roll Size | 9 MTS |
| Brand | Lami |
| Width | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Embroidery |
| Packaging Type | Roll |
| Product Code | S3549 |
| Fabric | Silk |
| Border Type | Banarasi |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Usage/Application | Saree |
| Brand | Lami |
| Width | 2 inch |
| Pattern | Embroidered |
| Roll Length | 9 m |
| Packaging Type | Roll |
| Product Code | S3548 |
| Border Type | Banarasi |
| Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Saree |
| Brand | Lami |
| Width | 2 inch |
| Work | Embroidery Work |
| Border Type | Banarasi |
| Packaging Type | Roll |
| Product Code | S3547 |
Get Latest Price
| Usage/Application | Saree |
| Brand | Lami |
| Width | 8 inch |
| Work | Zari |
| Fabric | Silk |
| Packaging Type | Roll |
| Product Code | S3527 |
Minimum order quantity: 20 Roll
Get Latest Price
| Traditional Name | Banarasi Lace |
| Usage/Application | Saree |
| Roll Size | 9 m |
| Brand | Lami |
| Width | 2 inch |
| Work | Embroidery Work |
| Country of Origin | Made in India |
| Border Type | Banarasi |
| Product Code | S3545 |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 150 Roll
SANDIP KACHIWALA
Lami International
No. 6/417, Pipla Sheri, Lal Darwaja, Surat - 395003, Gujarat, India