Pioneers in the industry, we offer crochet lace saree border samosa lace, crochet gold shimmer cord braiding lace, metallic trims, lehenga border dresses, zari border lace ribbon, gold crochet stone lace, crochet pastel soft trimmings/ braiding/ fancy lace and crochet zari lace from India.
Get Latest Price
| Width | 1 Inch |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 9 Meter |
| Wash Care | Dry clean |
| Brand | Lami |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 3/4 Inch |
| Usage/Application | Garments |
| Roll Length | 9 m |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F899 |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Color | Gold |
| Material | Zari & Sequins |
| Length | 9.00 Meter |
| Brand | Lami |
| Size | 1.5" (W) |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Width | 1 Inch |
| Material | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Lami |
| Length | 15 m |
Get Latest Price
| Work | Crochet Cord Lace |
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Garment |
| Material | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Lami |
Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Dupatta |
| Width | 1 inch |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 20 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Get Latest Price
| Material | Glitter Zari |
| Usage/Application | Decorative |
| Width | 36 mm |
| Size | 36 mm |
| Color | Anmol , Silver , Gold , Pearl , Black , Grey |
| Minimum Order Quantity | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Width | 1 inch |
| Work Type | Zari Work |
| Wash Care | Machine wash |
| Brand | Lami |
| Design Number | F1030 |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9.00 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Garments |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F917 |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9.00 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 0.5 inch |
| Usage/Application | Garments |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F916 |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 18 Meter |
Get Latest Price
| Material | Metallic Dori |
| Usage/Application | Suit & Kurti, Dupatta, Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Width | 1"INCH |
| Color | Golden |
| Wash Care | Dry clean |
| Place Of Origin | SURAT INDIA |
| Roll Length | 9 Meter |
| Brand | LAMI INTERNATIONAL |
| Design Number | F1082 |
| Thread Finish | Metallic Cord with Zari |
| Packaging Type | ROLL |
| Shrinkage | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Roll
Get Latest Price
| Material | Gota With Zari |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Gota Work |
| Width | 1/2 Inch |
| Color | Golden |
| Wash Care | Dry clean |
| Roll Length | 18 m |
| Brand | Lami |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Garments |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F1021 |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 18 m |
Minimum order quantity: 800 Roll
Get Latest Price
| Material | Zari & Metallic |
| Width | 1.25 Inch |
| Usage/Application | Saree |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F981 |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9.00 m |
Get Latest Price
| Work | Zari |
| Width | 1/2 Inch |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Garment |
| Brand | Lami |
| Length | 15 m |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Width | 1/2" |
| Roll Length | 9 Meter |
| Wash Care | Dry clean |
| Brand | Lami |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 800 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Material | Organza |
| Color | Gold |
| Brand | Lami |
| Weight | 15 gm per meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Polyester |
| Product Code | TL5274 |
| Pattern | Embroidered |
Minimum order quantity: 60 Roll
Get Latest Price
| Width | 1.5 inch |
| Usage/Application | Dupatta |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 16m |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | F591 |
Minimum order quantity: 200 Roll
Get Latest Price
| Width | 1.5 inch |
| Usage/Application | Dupatta |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 18 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | F896 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 30 mm |
| Usage/Application | Garments |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Design Number | F822 |
| Roll Length | 9.00 m |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 30 mm |
| Work Type | Zari Work |
| Usage/Application | Garments |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Golden |
| Wash Care | Dry clean |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F763 |
| Roll Length | 16 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1.5 inch |
| Usage/Application | Blouses & Tops |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 20 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | F726 |
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1.5 inch |
| Usage/Application | Blouses & Tops |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 15 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | F581 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 1.5 inch |
| Usage/Application | Dupatta |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 14 m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Roll
Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Dupatta |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 15 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | F872 |
Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Blouses & Tops |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 14 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Wash Care | Machine wash |
| Product Code | F895 |
Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 1.5 inch |
| Usage/Application | Dupatta |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Roll Length | 14 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | F866 |
| Fabric | Slik |
Minimum order quantity: 200 Roll
Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 0.5 inch |
| Usage/Application | Garments |
| Packaging Type | Roll |
| Place Of Origin | India |
| Brand | Lami |
| Design Number | F865 |
| Roll Length | 20 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Work | Zari |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 1.25" |
| Length | 9.00 m |
| Brand | Lami |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Work | Hand Work |
| Usage/Application | Mutipurpose Use |
| Type | Single Sided |
| Material | Zari |
| Color | Golden |
| Size | 14 mm |
| Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
SANDIP KACHIWALA
Lami International
No. 6/417, Pipla Sheri, Lal Darwaja, Surat - 395003, Gujarat, India