Leading Manufacturer of jacquard ribbons polyester lace, jacquard saree border lace, non metallic jacquard ribbon, non metallic jacquard ribbons, jacquard ribbons non metallic and jacquard woven ribbon from Surat.
Get Latest Price
| Width | 3/4 Inch |
| Material | Polyester |
| Work Type | Jacquard Woven |
| Type of Lace | Phulkari Lace |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Cut | 9.00 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Lami |
| Product Code | S3616 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Roll Size | 9.00 Meter |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 2 inch |
| Packaging Type | Roll |
| Type of Lace | Jacquard Woven Lace |
| Brand | Lami |
| Material | Polyester |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Roll Size | 9 METER |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Traditional Name | Fancy Lace |
| Width | 2 inch |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Polyster |
| Work | Phulkari |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Garments |
| Brand | Lami |
| Product Code | S3561 |
| Length | 10 m |
Minimum order quantity: 100 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 9 meter |
| Usage | Garments |
| Width | 2 Inch |
| Brand | Lami |
| Product Code | S3572 |
| GSM | 170 |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 9 Meter |
| Width | 65 mm |
| Product Code | S3575 |
| Fabric | Jacquard |
| Brand | Lami |
Minimum order quantity: 800 Roll
Get Latest Price
| Design Style | Geometric |
| Material | Polyester |
| Ribbon Width | 20 mm |
| Usage | Lehenga Border, Bags, Home Decor, Cushions, Ethnic Wear, Garment Border, Craft Work, Saree Border |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Jacquard |
| Width | 50 mm |
| Length | 15 m |
| Weigth | 18 gm per meter |
| Product Code | S3581 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 m |
| Width | 2.5 Inch |
| Fabric | Jacquard |
| Weigth | 18 gm per meter |
| GSM | 180 |
Minimum order quantity: 100 Roll
Get Latest Price
| Roll Size | 9.00 Meter |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 2 inch |
| Brand | Lami |
| Material | Polyester |
| Work | Cross Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 20 m |
| Usage | Garments |
| Width | 3 inch |
| Weight | 25 gm per meter |
| Brand | Lami |
| Product Code | S3521 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Jacquard |
| Width | 2 inch |
| Length | 15 m |
| Product Code | S3522 |
| Weigth | 18 gm per meter |
| Brand | Lami |
Minimum order quantity: 300 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Product Code | S3573 |
| Width | 55 mm |
| Length | 15 m |
| Weigth | 18 gm per meter |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2 Inch |
| Weight | 20 gm per meter |
| Length | 15 m |
| Product Code | S3538 |
| Brand | Lami |
| Fabric | Jacquard Ribbon |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Roll |
| Width | 76 mm |
| Length | 10 m |
| Weight | 25 gm per meter |
| Fabric | Jacquard |
| Brand | Lami |
| Product Code | S3519 |
Minimum order quantity: 250 Roll
Get Latest Price
| Roll Size | 9.00 Meter |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 1 inch |
| Brand | Lami |
| Material | Polyester |
| Work | Cross Stitch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Roll
Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Garments |
| Fabric | Jacquard |
| Roll Length | 15 m |
| Weigth | 15 gm per meter |
| Product Code | S3523 |
| Brand | Lami |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Work | Weave |
| Color | Multi Color |
| Usage/Application | Garment |
| Width | 2.5 inch |
| Material | Polyster |
| Size | 58 mm |
| Minimum Order Quantity | 200 Rolls |
| Country of Origin | Made in India |
SANDIP KACHIWALA
Lami International
No. 6/417, Pipla Sheri, Lal Darwaja, Surat - 395003, Gujarat, India