Manufacturer of a wide range of products which include gold zari ribbons lace, gota lace decoration gold ribbons, fancy border lace, metallic jacquard ribbons laces, designer jacquard lace and maharani lace multicolor jacquard lace.
Get Latest Price
| Work | Zari |
| Width | 3/4" |
| Usage/Application | Garment |
| Material | Metallic Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 100 Pcs. |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Lami |
Get Latest Price
| Work | Gota Patti |
| Material | Gota Mono Thread |
| Usage/Application | Garment |
| Width | 1 inch |
| Minimum Order Quantity | 100 Pcs. |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Lami |
Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Usage/Application | Garments |
| Traditional Name | Fancy Lace |
| Material | Jacquard Ribbon |
| Brand | Lami |
| Width | 40 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 10 m |
| Roll Size | 9 METER |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3354 |
Minimum order quantity: 200 Roll
Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 40 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 10 m |
| Fabric Type | Jacquard Ribbons |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3349 |
Minimum order quantity: 250 Roll
Get Latest Price
| Width | 50 mm |
| Work Type | Weaving |
| Material | Polyester |
| Place Of Origin | Surat |
| Brand | Lami |
| Design | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9 m |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 160 |
| Fabric | Jacquard Ribbons |
| Product Code | S3270 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Width | 60 mm |
| Brand | Lami |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 10 m |
| Fabric Type | Jacquard Ribbons |
| Usage/Application | Garments |
| Product Code | S3264 |
| GSM | 150 |
Get Latest Price
| Color | All Color |
| Material | Zari |
| Pattern | Designer |
| Brand | Lami International |
| Width | 38 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Size | 9 MTR |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 350 Roll
Get Latest Price
| Color | Multi |
| Material | Polyester |
| Pattern | Designer |
| Brand | Lami International |
| Width | 32 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Size | 9 MTR |
| Work Type | Weave |
| Place Of Origin | Surat |
| Roll Length | 9 MTR |
| Thread Type | Polyster |
| Minimum Order Quantity | 200 Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Roll
Get Latest Price
| Color | Multi |
| Material | Polyester |
| Pattern | Designer |
| Brand | Lami International |
| Width | 100 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Packaging Size | 9 MTR |
| Work Type | Weave |
| Place Of Origin | Surat |
| Roll Length | 9 MTR |
| Type of Lace | Designer Lace |
| Thread Type | Polyster |
| Minimum Order Quantity | 50 Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Roll
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Lami |
| Width | 45 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3389 |
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Lami |
| Width | 50 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 10 m |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3388 |
Get Latest Price
| Usage/Application | Garment |
| Material | Jacquard Ribbon |
| Work Type | Embroidery |
| Packaging Type | Roll |
| Wash Care | Machine wash |
| GSM | 150 |
| Brand | Lami |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3387 |
Minimum order quantity: 500 Roll
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Lami |
| Width | 45 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| GSM | 140 |
| Product Code | S3376 |
Minimum order quantity: 250 Roll
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Brand | Lami |
| Width | 2 Inch |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9 m |
| Roll Size | 9 MTR |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | S3371 |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Lami |
| Width | 60 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 9 m |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 170 |
| Product Code | S3370 |
Minimum order quantity: 150 Roll
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Lami |
| Width | 50 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 14 m |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 170 |
| Product Code | S3362 |
Get Latest Price
| Material | Jacquard Ribbon |
| Pattern | Embroidered |
| Brand | Lami |
| Width | 50 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 12 m |
| Usage/Application | Garments |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 160 |
| Product Code | S3355 |
Minimum order quantity: 200 Roll
Get Latest Price
| Fabric | Satin |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Lami |
| Pattern | Plain |
| Model Name/Number | 02976 |
| Usage/Application | Garments |
| Width | 1 Inch (W) |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 9 m |
SANDIP KACHIWALA
Lami International
No. 6/417, Pipla Sheri, Lal Darwaja, Surat - 395003, Gujarat, India